Žene i kockanje
3 min read
Nasuprot rasprostranjenom verovanju da je patološko kockanje problem sa kojim se suočavaju uglavnom muškarci, noviji podaci i saznanja ukazuju na sve veći porast žena koje su razvile ovu vrstu zavisnosti. Noviji podaci pokazuju da u životnoj dobi od 45-65 godina, broj žena sa problemom patološkog kockanja premašuje broj muškaraca. Kao i to da najveći broj žena koji traži pomoć povodom ovog problema ima između 40-60 godina. Međutim postoje razlike u načinu, kao i motivima za kockanjem između muškaraca i žena.
Žene najčešće kockaju u tajnosti, od kuće. Najveći broj žena koji razvije problem patološkog kockanja, koristi ovu vrstu aktivnosti za beg i odvajanje od realnosti, od egzistencijalnih i emotivnih problema, nezadovoljstva, nekog oblika zlostavljanja i zanemarivanja ili usamljenosti. Ovi razlozi za kockanje su ono što žene najviše razlikuje od muškaraca kada je u pitanju ova vrsta zavisnosti, jer je za muškarce karakterističnija dobit od ove aktivnosti, uzbuđenje i stimulacija, kao i adrenalin koju ostvaruju tim putem. Usled toga žene biraju vid igara koje su mnogo više zasnovane na sreći, kao što su slot aparati, bingo, lutrija, video poker i uopšteno igre koje ne zahtevaju veliki mentalni angažman i koje se brzo odvijaju, upravo iz razloga što pružaju distrakciju, redukciju stresa i neku vrstu „utrnulosti“. Žene počinju da kockaju u kasnijim godinama, ali u samom početku rade to mnogo češće i brže razvijaju zavisnost, te se brže javlja i potreba da se potraži stručna pomoć. Okidači za žene da počnu sa ovom aktivnošću, uglavnom su neka vrsta krizne situacije i stresne promene u njhovom životu, otkaz ili odlazak u penziju, razvod ili gubitak neke drage osobe, nezadovoljstvo i doživljaj neispunjenosti, dok anksioznost i depresija takođe mogu biti propratni problemi. Usled stigme koju ove žene nose, očekivanja društva u kojima je žena ta koja brine o drugima, uloge majke, ćerke i osobe koja treba da se primerno ponaša, žene mnogo više skrivaju ovu vrstu aktivnosti i vrlo su tajnovite, te teže traže pomoć ali usled manje finansijske nezavisnoti, njihov problem se brže razotkriva.
Očekivanja vezana za ulogu žene u današnjem društvu, a samim tim i teže prihvatanje društva i okoline, žena koje su razvile ovu vrstu problema su otežavajući faktori za njihovo obraćanje bližnjima i javljanje institucijama koje pružaju pomoć. Ovo može da dovode do udaljavanja od prijatelja, zanemarivanja dece, ugrožavanja poslovnih pozicija usled stida i krivice, kao i opšteg narušavanja socijalnih odnosa. Izbegavanje traženja pomoći je povezano sa strahom od osude i izlaganjem krivici i sramoti, usled takvog ponašanja, dok nedovoljna i neprecizna informisanost na ovu temu, kasnije otežava i njihovo ponovno uključivanje u društvo nakon oporavka. Ipak sve su češći primeri vrlo uspešnih i poznatih žena koje su potražile pomoć i istupile hrabro u javnost pričajući o ovom problemu iz njihovog ugla, što doprinosi većem širenju svesti, uklanjanja tabua i kvalitetnijoj informisanosti na ovu temu.
Kontakt telefoni HERC TIME za zakazivanje konsultacija
HERC TIME kontakt: 0653342321, 0693934939, 0665588067 , 063342106,
Za inostranstvo kontakt/ viber +381693934939
Konsultacije obuhvataju: procenu stepena problema sa kockanjem, testiranje i analizu ličnog problema sa preporukama kako je najbolje dalje nastaviti Program za prestanak kockanja.
Program odvikavanja je individualan, radi se sa svakim klijentom posebno. Svako ima svoj program kako je najbolje i najbrže da se problem reši. Ukliko je problem u početnoj fazi dovoljno je par časova.
CENA KONSULTACIJA : 150 € ( trajanje-90 minuta)
Online konsultacije, konsultacije u kancelarijama u Novom Sadu, Beogradu ili preko Vibera se zakazuju.